Statki Poezji na Odrze


2016-06-09

Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie informuje o plenerowym wydarzeniu artystycznym pt. Statki Poezji na Odrze w ramach Zachodniopomorskiej Wiosny Poetyckiej 2016 z wykorzystaniem pomostów Mariny w dniu 11 czerwca 2016 r. podczas Dni Morza.Przesłaniem tego wydarzenia z udziałem młodzieży z Liceum Plastycznego w Szczecinie, którzy przegotowują Statki Poezji jest prezentacja wierszy literatów Szczecina oraz miast nadodrzańskich , włączenie młodzieży Szczecina w inicjatywy społeczne oraz ukazanie unikalnych walorów portowych i morskich naszego miasta.

Szczególną wagę przywiązujemy do prezentacji Odry jako rzeki łączącej miasta przez które przepływa ale także będącej zapleczem portów w Szczecinie i w Świnoujściu.

Wykorzystując zdarzenie artystyczne dziejące się w przestrzeni Mariny Szczecina leżącej na środku Odry traktujemy to jako kolejną możliwość ukazania potencjału Odry i konieczności przywrócenia znaczenia ekonomicznego, społecznego i kulturotwórczego tej arterii wodnej.
Mottem , które nam przyświeca jest fraza opisująca rzekę Odrę znakomitego polskiego poety Rafała Wojaczka:

Kiedy Ty mówisz "rzeka", to ja słyszę "Odra"
Kiedy Ty "dom" powiadasz, to ja słyszę "Polska"
Kiedy Ty mówisz "Odra", to ja słyszę "ręka"
Pewne ramię, na którym Twój dom się opiera

Zapraszamy wszystkich chętnych , którzy mogą przynieść także swoje Statki Poezji i dokonać wodowania na Odrze i uczestniczyć w wydarzeniu osadzonym bezpośrednio w żywiole rzeki.

Zbieramy się przy moście Długim nieopodal Izby Celnej w Szczecinie o godz. 11.30 a następnie kawalkadą przechodzimy wzdłuż brzegu Odry do Mariny gdzie o godz. 12.00 odbędzie się wodowanie Statków Poezji.

Patronat nad inicjatywą Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie objął Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście SA oraz Stowarzyszenie Odrą w świat. Wodowane Statki Poezji wykonali uczniowie szczecińskiego Liceum Plastycznego.


wszystkie newsy >
powrt


Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi
70-543 Szczecin, ul. Kurkowa 1
tel: sekretariat : 91/488-13-14
e-mail : lpszczecin@gmail.comCopyright © 2008 - 2016 Liceum Plastyczne w Szczecinie