WOJCIECH SIUDMAK - NASZ MISTRZ I PRZYJACIEL ZNÓW Z WIZYTĄ W SZCZECIŃSKIM PLASTYKU


2016-10-14

W dniu 11 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość będąca podsumowaniem projektu „Lotaryngia”, na którą złożyły się wernisaż wystawy fotograficznej, premiera filmu dokumentalnego oraz posadzenie dębu.
W ramach projektu w ciągu sześciu czerwcowych dni uczniowie, pod okiem wybitnego artysty-malarza Wojciecha Siudmaka i wsparciu artystki-malarki Sylwii Mańko oraz opieką Pani Doroty Kaweckiej i Pana Stanisława Kokolusa, przenieśli na ściany kapliczki w Porcelette (Francja) obrazy Mistrza, które w surrealistycznej odsłonie, we wnętrzu małego, świeżo wyremontowanego wnętrza, zrobiły ogromne wrażenie na mieszkańcach francuskiego miasteczka. Zapomniana i nieznana dotąd kapliczka, stała się centrum zainteresowania całej społeczności. Mieszkańcy zaprzyjaźnili się z młodymi artystami i wyrażali swoje uznanie przynosząc jedzenie i słodycze.
Podczas podsumowania odbyła się również premiera entuzjastycznie przyjętego filmu dokumentalnego w reżyserii Pani Emilii Sadowskiej, poświęconego wspólnej pracy Mistrza z uczniami oraz artystką-malarką, muralistką Panią Sylwią Mańko.
Gośćmi honorowymi podsumowania byli: Wojciech Siudmak, Edie Muller - mer Porcelette wraz z liczną delegacją z Francji, Jolanta Drąszkowska Prezes Neptun Developer, Dorota Kawecka Kanclerz Fundacji Neptuna "Sięgajcie Gwiazd".
Jednym z kluczowych punktów wydarzenia był wernisaż pierwszej indywidualnej wystawy fotograficznej uczennicy naszej szkoły, Cecylii Świetlik. Autorka pracując przy restauracji Kapliczki, jednocześnie w formie fotoreportażu, uwieczniła na zdjęciach chwile spędzone podczas wspólnych działań artystycznych. Na wystawę złożyło się blisko 50 czarnobiałych fotografii. Wzbudziły one podziw Wojciecha Siudmaka i Gości z Francji oraz nostalgię uczestników
Przed szkołą zasadzono także dąb ofiarowany przez mera Porcelette. Mamy nadzieję, że drzewo to będzie pamiątką i symbolem tej niezwykłej współpracy.
Uroczystość zwieńczył wzruszający wiersz napisany specjalnie na tę okoliczność przez świetnie i profesjonalnie prowadzącą, wspólnie z Pawłem, całość naszego święta, Aleksandrę.
Na koniec Pan dyrektor podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu oraz tak znakomitego i uroczystego jego podsumowania.
Fotografie z wernisażu wykonała Emilia Radowicz- dziękujemy za udostępnienie
Facebook
wszystkie newsy >
powrt


Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi
70-543 Szczecin, ul. Kurkowa 1
tel: sekretariat : 91/488-13-14
e-mail : lpszczecin@gmail.comCopyright © 2008 - 2016 Liceum Plastyczne w Szczecinie