Liceum Plastyczne w Szczecinie


Aktualności

XII BIENNALE GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ UCZNIÓW ŚREDNICH SZKÓŁ PLASTYCZNYCH

2018-01-08
ZAPRASZAMY
Do udziału w XII edycji BIENNALE GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ UCZNIÓW ŚREDNICH
SZKÓŁ PLASTYCZNYCH w Szczecinie w 2018 roku.
Tegoroczny konkurs rozszerzony będzie o udział uczniów ze szkół z Niemiec, Litwy Bułgarii.

TERMIN PRZYSYŁANIA PRAC NA KONKURS MIJA 02 MARCA 2018 ROKU

Regulamin i Karta Zgłoszenia

pobierz


"Słoneczne lato - czyli historia cudownie odnalezionych fotografii " - Niemojów 2017

2018-01-08


W sylwestrową burzliwą noc, fale Morza Bałtyckiego wyrzuciły na brzeg tajemniczą puszkę po korniszonach, a w niej,,,,,
"Słoneczne lato - czyli historia cudownie odnalezionych fotografii !"


Wystawa fotografii ulicznej Oskara Rekowskiego - "Zgoda na publikację"

2018-01-07
Zapraszam na wernisaż wystawy fotografii ulicznej. Który odbędzie się dnia 12.01.2018 roku tj. piątek o godzinie 18:00 w budynku ProMedia na al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie. Wystawę będzie można obejrzeć do końca stycznia.

Pozdrawiam
Oskar Rekowski


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018

2017-12-20


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018

Życzą uczniowie, Nauczyciele i pracownicy Liceum Plastycznego w Szczecinie


Wystawa poplenerowa "Zakopane 2017"

2017-12-19
5 grudnia odbył się wernisaż poplenerowy klasy IIIA, która w tym roku była w Zakopanem. Wernisaż rozpoczął się w tymczasowo nowej szkole w auli od przemówienia opiekuna plastycznego - Krzysztofa Krzywińskiego, który w kilku słowach podsumował miniony plener. Głos zabrała również uczennica Karolina Krywult. Corocznym zadaniem uczniów jest przygotowanie filmu omawiającego przygody, jakie zdarzyły się podczas pleneru. Zadania tego podjął się Sebastian Oleksiak, który w bardzo komiczny sposób przedstawił trudy, z jakimi zmagali się uczniowie. Po udanym seansie głos zabrał Dyrektor Szkoły mgr Artur Sawczuk, gratulując młodzieży przebytej drogi i nabytych umiejętności. Następnie uczniowie i nauczyciele udali się do holu, gdzie można obecnie podziwiać wystawę.

fot.L.Niedochodowicz


Sukces naszych uczennic w Lidzbarku Warmińskim

2017-12-13


Sukces naszych uczennic w Lidzbarku Warmińskim
W konkursie plastycznym "Słowem malowane"poświęconym twórczości Wandy Chotomskiej organizowanym przez Oranżerię Kultury w Lidzbarku Warmińskim uczennice naszej szkoły otrzymały nagrody i wyróżnienia w kategorii Licea Plastyczne;
Julia Mosora z klasy IIIB2 II Miejsce za ilustrację do wiersza pt. "Gdyby tygrysy jadły irysy"
oraz Maja Ostrowska z klasy IA2 wyróżnienie za ilustrację do wiersza pt. "Pan Astronom"

Nauczycielem prowadzącym jest Krzysztof Krzywiński

Serdecznie gratulujemy
„GWIEZDNE MIKOŁAJKI 2017”

2017-12-12
W dniach 5 i 6 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w imprezie „Gwiezdne Mikołajki 2017” zorganizowanej w hali Szczecińskiego Domu Sportu przez Dom Kultury Słowianin.
Impreza zgromadziła blisko 1000 wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci oraz najmłodszych mieszkańców z terenów wiejskich.
5 grudnia uczniowie przygotowywali dekoracje a 6 grudnia pomagali jako wolontariusze. W imprezie brało udział 14 uczniów wraz z wychowawcami p. Krystyną Ćwiklińską oraz p. Krzysztofem Aberbuchem. Byli to: Alicja Barwacz, Aleksandra Kulików (kl. 3a), Iga Andruszkiewicz, Victoria Bubka, Julia Mosora, Olga Kurbet, Paulina Komodzińska (kl 3b), Anastazja Stańczyk, Natasza Boguszewska (kl. 2a), Alicja Szulc, Aleksandra Brejwo, Daria Osińska (kl. 2b), Maja Ostrowska, Weronika Rucińska (kl.1a).


Warsztaty artystyczne "Multimedia w sztuce 2017"

2017-12-03
Troje naszych uczniów Sebastian Oleksiak IIIA, Oskar Rekowski IIA i Bogusz Żelech IIIA oraz opiekun Leszek Niedochodowicz, brało udział w XI już warsztatach artystycznych MULTIMEDIA W SZTUCE , organizowanych w dniach 15-17 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach.
Warunkiem udziału było wykonanie 1 min. filmu na temat: „Po drugiej stronie lustra”.

Program warsztatów był bogaty i bardzo ciekawy. Piotr Ceglarek zapoznał zebranych z zagadnieniem VJ’ingu - forma, percepcja, narzędzie; przeprowadzono warsztaty na temat Mapingu i (prowadzący Ksawery Kaliski, Piotr Ceglarek, Mateusz Trytek - Pracownia Działań Multimedialnych ASP w Katowicach); Damian Bazan (ZSP w Katowicach) przybliżył narzędzie animatora - Flash/ Animate. „Od pomysłu do Realizacji animacja klasyczna” – to warsztaty Krystyny Blachury, która jest animatorem w Wytwórni Filmów Animowanych w Bielsku-Białej. Tegoroczne warsztaty zakończył wykład Ireneusza Kaznochy na temat „Po drugiej stronie lustra... czyli przekraczanie czasu i przestrzeni w narracji filmowej”.

W tegorocznej edycji wzięło udział 13 szkół plastycznych z całej Polski: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Kraków, Lublin, Nowy Wiśnicz, Opole, Radom, Poznań, Szczecin, Tarnowskie Góry, Warszawa, Zduńska Wola i Katowice.
Tradycyjnie ostatnim i najbardziej wyczekiwanym punktem programu była prezentacja przygotowanych animacji do tematu „Po drugiej stronie lustra”. Twórcy filmów mieli możliwość na forum porozmawiać z jurorami (reż. Ireneuszem Kaznochą i wizyt. Wojciechem Myjakiem) na temat swojej pracy. Jak zawsze na zakończenie jury wybrało 3 najciekawsze animacje, których autorzy otrzymali nagrody, przyznano również nagrodę publiczności. Jak zaznaczył pan Ireneusz Kaznocha, tegoroczne prezentacje odbyły się na bardzo wysokim poziomie artystycznym i znacznie więcej animacji zasługiwało na uznanie,

W tym roku:
I nagrodę oraz nagrodę publiczności otrzymali uczniowie z Liceum Plastycznego w Poznaniu Jan i Stanisław Maciejewscy
II nagrodę otrzymali uczniowie z Liceum Plastycznego w Warszawie Aleksandra Rusiniak, Julia Gajda i Zofia Korosadowicz
III nagrodę otrzymali uczniowie z Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli Katarzyna Borkowska, Aleksandra Kmita

Nad całością projektu czuwali dyr. Edward Josefowski, z-ca dyr. Joanna Nowrot, mgr Damian Bazan i lic. Mateusz Trytek.


W ubiegłorocznej edycji warsztatów Oskar Rekowski i Bogusz Żelech otrzymali III nagrodę za swój film „Disturbed wonderland”


Liceum Plastyczne wzięło udział w inauguracji akcji charytatywnej - Iskierka Radości

2017-12-02
W dniu 25 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w rozpoczęcie 17. edycji akcji charytatywnej „Iskierka Radości” w galerii Kaskada.

W uroczystym otwarciu uczestniczyły władze miasta oraz koordynatorzy akcji. Na scenie odbywały się występy artystyczne uczniów szczecińskich szkół oraz licytacje cennych przedmiotów. Dochód z licytacji zasilił iskierkowe fundusze. Uczennice Plastyka malowały bobki na zamówienie i pomagały dzieciom w dekorowaniu ozdób świątecznych. Dziękujemy uczennicom za ich zaangażowanie i kreatywność w pracy z najmłodszymi.
Akcja "Iskierka Radości" rusza po raz 17 . Przez najbliższe trzy miesiące w ramach akcji w szkołach będą się odbywać aukcje, sprzedaż ciast i innych smakołyków. Zebrane fundusze pozwolą wesprzeć potrzebujących uczniów.
Koordynatorzy akcji
Agnieszka Kostera -Zaleska
Remigiusz Kostera
W środę 22 bm na zajęciach malarstwa z kl IIIb1 zainaugurowano „Warsztaty malarskie z Talensem”.

2017-11-27
W Liceum Plastycznym im. Constantina Brancusi w Szczecinie (szkoły, która w przyszłym roku obchodzi jubileusz 70-cio lecia) uczy się aktualnie 141 uczniów. Malarstwo jest obowiązkowe na poziomie wszystkich czterech lat nauki i kończy się tzw „Małym Dyplomem”.
Ćwiczenia programowe nie wyczerpują zakresu zajęć malarskich: dochodzą do tego plenery ( kilka w roku ), konkursy, pokazy na imprezach zewnętrznych promujących szkołę itp.
I oczywiście praca indywidualna.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów chcemy ich zapoznawać z nowymi technologiami dostępnymi na rynku – w celu poszerzenia wiedzy ale też i spektrum wyboru, zarówno w sensie technik i technologii jaki i możliwości finansowych młodzieży (lub ich rodziców). Dodatkowo - wobec zjawiska narastającej liczby uczuleń (które ujawniają się dopiero po jakimś czasie ) na różnego rodzaju materiały używane w procesie kształcenia artystycznego, wskazane jest przedstawienie alternatywy wobec np. farb olejnych rozcieńczanych terpentyną. Nie są nią farby akrylowe - zarówno ze względu na swoje właściwości jak i prościej z tego tytułu, że malarstwo olejne jest nie tylko ważnym ale przede wszystkim obowiązkowym elementem edukacji malarskiej.
W ramach warsztatów prezentowane i poddane próbom są farby olejne najnowszej generacji rozcieńczane wodą a także media i materiały wykończeniowe do tych farb. Oprócz idei „farb nieuczulających” istotną ich zaletą jest „odourless” - czyli ich bezzapachowość pozwalająca na pracę w pomieszczeniach mieszkalnych.
Warsztaty będą prowadzone kompleksowo w ramach zajęć z malarstwa w kl II, III i IV, dla klas pierwszych dodatkowo dla chętnych. Warsztaty kierowane są zarówno do uczniów jak i kadry Sekcji Plastycznej a zorganizował je i prowadzi art. plastyk Michał Biernacki..I Mistrzostwa Szkół Artystycznych w Tenisie Stołowym

2017-11-26
W dniu 24 listopada 2017r. w Zespole Szkół Muzycznych odbył się drużynowy turniej tenisa stołowego. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Maciej Januszewski, Klaudiusz Majewski, Maciej Pindral, Sebastian Oleksiak, Aleksandra Tomaszewska, Victoria Bubka, Gabriela Jasik, Bogusz Żelech, Jakub Winnicki, Daria Osińska i Aleksandra Waluk. Wola walki niestety nie wystarczyła aby sięgnąć po zwycięstwo. W tym turnieju musieliśmy uznać wygraną muzyków. Radością ze zdobycia pierwszego pucharu podzieliliśmy się w szkole. Pozostaje nam ciężko pracować i szykować się do rewanżu.
Wernisaż wystawy "Transparentność przestrzeni"

2017-11-23


W czwartek 23 listopada 2017 r. odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej działania projektu Polsko-Niemieckiego "Transparentność przestrzeni".
Natomiast 24 listopada planujemy wystawę - podsumowanie projektów Polsko-Niemieckich-Białoruskich, które się odbyły na przestrzeni ostatnich dwóch lat pod hasłem "4x3"
Projekt "Transparentność przestrzeni" dofinansowany jest przez Urząd Miasta Szczecin.
Święto Niepodległości

2017-11-18
Dnia 13.11.2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie niepodległości Polski. Akademia została przygotowana przez klasę Ia. Pierwszoklasiści przedstawili przed szkołą teatr cieni, któremu akompaniowało odczytywanie listów z owych czasów. Uroczystość ta rozbudziła w nas patriotyczne nastroje oraz przypomniała o ważnych wydarzeniach prowadzących do odzyskania przez nasz kraj wolności.
Dzień Integracji

2017-11-03
Pierwszaki już pełnoprawnymi "Brancuziontkami". We wtorek odbył się w naszej szkole Dzień Integracji. Klasy I a i Ib pod kierunkiem wychwawczyń: Pań Teresy Pietruszewskiej oraz Marty Sawczuk, przygotowały przedstawienia oparte na świetnych autorskich scenariuszach, znakomitej reżyserii i fantastycznej grze aktorskiej oraz pomysłowej scenografii. Duża wrażliwość twórców, zmysł obserwacyjne oraz celny, wysmakowany dowcip bawiły całą społeczność szkolną. Po uczcie duchowej nastąpiła uczta kulinarna- wszystkie słodkości przygotowane przez pierwszaków zniknęły w krótkiej chwili. Pomyslodawczynią Dnia Integracji, odbywającego się od kilku lat, jest Pani pedagog Jola Ziontkowska.

Kolejną atrakcją Dnia Integracji było przedstawienie Teatru Brama pt. "Meduza", na scenie wystąpił nasz uczeń Wiktor Krajcer. Przedstawienie odbyło się w sali teatralnej Akademii Sztuki w Szczecinie.
Warsztaty w Stein współpraca z Academie Faber Castell

2017-10-31
W dniach 14.X. - 20.X. 2017 r. uczniowie naszego liceum gościli w Academie Faber Castell w Stein koło Norymbergi. W ramach projektu Euroregionu Pomerania odbyły się warsztaty ilusrtarcji z Norą Brugel - niemiecką ilustratorką i kostiumolożką. Uczestnicy projektu zwiedzili najciekawsze zabytki Norymbergi, min. kościół św. Wawrzyńca z ołtarzem Wita Stwosza Germanisches Nationalmuseum, dom Durera oraz cmentarz St. Johannis gdzie spoczywają: Albrech Durer i Wit Stwosz.

Wernisaż prac ilustratorskich. Każda z grup opowiadała o swoich historiach rysunkowych. Na wystawie pojawiły się też małe formy rzeźbiarskie z drutu, które przywieźliśmy ze Szczecina. Było uroczo. Prace oraz zadowolenie na twarzach uczestników mówią chyba same za siebie.


II Edycja finału Slamu Poetyckiego

2017-10-30
W sobotę 28.X.2017 r. o godzinie 16.00 w Piwnicy Kany odbyła się II edycja finału Slamu Poetyckiego. Trzydniowe warsztaty w Liceum Plastycznym prowadzone były przez slamerów: Rudkę Zydel oraz Grzegorza Bruszewskiego. W projekcie dofinansowanym przez Urząd Miasta Szczecin oraz Stowarzyszenie Kamienica Loitzów brało udział pięćdziesięciu uczniów. Nagrody zdobyły: Ewa Burda oraz Zuzanna Wojakowska.


"ŻYCIE" - autorska prezentacja prac artystycznych - Sebastiana Ścibisza

2017-10-21
Sebastian Maksymilian Ścibisz ur. 11 czerwca 1995 w Szczecinie. Absolwent Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie. Dokładnie 10 lat temu odbyła się pierwsza wystawa młodego artysty. Ekspozycja ta odbyła się w dawnej niegdyś Galerii ,,Na Mariackiej'', dziś ,,Mała Tumska''. To właśnie tam prezentował swoje pierwsze prace malarskie jak i rysunkowe wraz z innymi szczecińskimi artystami oraz ze swoja pierwszą mentorką artystyczną- Elżbietą Bojanowską. To właśnie ta kobieta pod swoimi skrzydłami rozwijała umiejętności młodego ucznia szkoły podstawowej. W tym samym roku otrzymał swoje pierwsze skromne stypendium, które mógł przeznaczyć na zakup potrzebnych materiałów do dalszej nauki. W 2009 roku otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt,, Krajobraz Polski'' zaś w roku 2010 zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. ,, Inne spojrzenie''. Te wszystkie laury zostały zdobyte pod okiem Marioli Grochowskiej, wykładowczyni zajęć plastycznych z Pałacu Młodzieży w Szczecinie. W okresie licealnym otrzymał następujące nagrody i wyróżnienia:

· Laureat nagrody głównej w szkolnym konkursie historyczno – plastycznym, r.2013
· II nagroda w kategorii malarstwa w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. „Pamiętajcie o
Ogrodach'', r. 2014
· Wystawa prac rysunkowych Sebastiana Ścibisz, r.2014
· Udział w warsztatach plastycznych dotyczących ilustracji, które prowadził Rafał Olbiński r. 2014
· Ogólnopolskie Biennale Grafiki Artystycznej Uczniów Średnich Szkół Plastycznych- uczestnik
wystawy pokonkursowej, r.2014
· I miejsce w IV Edycji Miejskiego Konkursu Twórczości Plastycznej i Literackiej ''Ogrody
pływające- czyli Szczecin 2050'', r. 2014
· Stypendium ,,Sięgajcie gwiazd z Rafałem Olbińskim '' Fundacji Neptuna ,,Sięgajcie Gwiazd'',
r.2015
· Wolontariusz artystyczny w TRAFO- Trafostacja Sztuki w Szczecinie, r.2015
· Konkurs dla uczniów szkół plastycznych i studentów kierunków artystycznych ,,Warsztat i
wyobraźnia. Z inspiracji twórczością Zdzisława Beksińskiego''- uczestnik wystawy
pokonkursowej, r. 2015
· Udział w eliminacjach Okręgowej Edycji Olimpiady Artystycznej- sekcja plastyki
· Stypendium artystyczne miasta Szczecin, r.2015
· Udział w Warsztatach Mistrzowskich z Wojciechem Siudmakiem, r.2015
· 1.Ogólnopolski Festiwal Obrazu r.2015-udział w wystawie konkursowej
· II miejsce w eliminacjach okręgowych XL edycji Olimpiady Artystycznej, r.2016
Dzień Edukacji Narodowej

2017-10-11


Szanowne Grono Pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz emerytowani pracownicy naszego Plastyka,zapraszamy Was serdecznie na przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które odbędzie się dnia 13.października 2017, o godz, 14.30. Klasa IIb
Wernisaż wystawy poplenerowej LATO 2017

2017-10-06
Zapraszamy na wernisaż wystawy poplenerowej do szczecińskiego Plastyka, 9 października br, godz. 11.40.

Na wystawie będzie można oglądać plon plenerów wakacyjnych organizowanych przez prof. Stanisława Kokolusa.


PLANER KLASY III A W ZAKOPANEM - Wrzesień 2017

2017-10-05
W połowie września, jak coroczna tradycja nakazuje, my - czyli tegoroczni trzecioklasiści wraz z wychowawcą Krystyną Ćwiklińską i nauczycielem malarstwa Krzysztofem Krzywińskim, udaliśmy się na dwutygodniowy plener malarski do Zakopanego.
Podróż była długa i męcząca, ale udało nam się ją przetrwać. Zakopane przywitało nas błękitnym niebem i palącym słońcem. Jednakowoż- pogoda w górach bywa zmienna i już następnego dnia lało jak z cebra.
Na szczęście nasi opiekunowie byli przygotowani na taką okoliczność. Aby nie przerywać rytmu malowania, zaprowadzili nas do zadaszonych muzeów ( jak Chałupa Sabały oraz Willa " Koliba" ), abyśmy tam mogli malować zakopiańskie eksponaty.

Przerwy między malowaniem stanowiły wycieczki . Udało nam się odwiedzić m.in. Galerię Antoniego Rząsy i Dolinę Kościeliską, gdzie przemiły pan przewodnik poczęstował nas oscypkami. Wyszliśmy także do teatru

im. Witkacego, a wystawiona tam sztuka pt. " Metafizyka dwugłowego cielęcia" bardzo przypadła nam do gustu. Jednakże atrakcją, która była najbardziej zbliżona do naszych artystyczno-szkolnych serduszek, było zwiedzanie zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. Kenara. Dyrektor tegoż plastyka - Stanisław Cukier - pozwolił nam na podziwianie naszych kolegów po fachu podczas ciężkiej i mozolnej pracy, jaką my dobrze znamy. Swoje zajęcia umilają góralską muzyką i śpiewem, podczas gdy my... hmn. Nieważne. Ważne jest to, że szkoła udostepniła dla nas kawiarnię szkolną, gdzie ostatniego dnia odbył się wernisaż podsumuwujący cały plener. Był to dla nas naprwadę miły gest. Dyrektor Liceum Plastycznego w Zakopanem pogratulował nam trudu włożonego w prace i wytrwania, a także podziękował naszym opiekunom za wspieranie nas i opiekowanie się nami.

Oprócz wielu wpaniałych prac, przywieźilśmy także dużo oryginalnych ( jak na liceum plastyczne przystało ) wspomnień, takich jak: chodnik upadłych teczek na korytarzu w pociągu, zapakowanie się jak sardynki w puszce do malutkiego busiku ( i to dwa razy ! ), wejście przypadkiem na prywatną posesję, skoki przez płoty, kapiele w błocie, jazda sankami grawitacyjnymi na Gubałówce, słodziutkie owieczki na tle majestatycznych gór, widok Giewontu od strony ściany samobójców, atak krwiożerczych gęsi, narodowe oglądanie " Shreka 2", muczące krowy, spacer " Drogą pod Reglami ", zakwasy i wiele, wiele innych zapadających w pamięć chwil.
Całe dwa tygodnie mineły bardzo szybko. Pożegnaliśmy zimne i deszczowe Zakopane i w blasku zachodzącego słońca wróciliśmy późnym wieczorem do naszych szczecińskich plastycznych murów.

Katarzyna Krzyczkowska


Wystawa I Biennale Plakatu Ekologicznego w Szczecinie - Ochrona ssaków morskich

2017-10-02Prace uczestników I Biennale Plakatu Ekologicznego do obejrzenia w Plastyku. Wystawę otworzył,/21.09.br , o godz. 11.40/ Andrzej Błażejczyk,artysta -plastyk- nasz absolwent i komisarz wystawy.Celem konkursu na plakat ekologiczny jest podniesienie poziomu wiedzy i edukacji na temat powszechnego, rosnącego zagrożenia zanieczyszczeniami produktami cywilizacyjnymi (trwałe plastiki, niezniszczalne polimery i inne...) pływającymi w akwenach morskich. Dla zwierząt w nich żyjących są to „obiekty do zjedzenia”. Doskonale wpisują się w „jadłospis” wielorybów, waleni, delfinów itp. Ich zły wpływ na środowisko ssaków morskich jest ogromny.

Ograniczamy się tu do wąskiego nurtu zanieczyszczeń morskiej biosfery produktami cywilizacyjnymi. Łatwiej jest zauważyć i zrozumieć pomniejszy problem jaki my ludzie sprawiamy los morskim ssakom poprzez powszechne używanie wszelkich toreb, worków, opakowań, innych wyrobów plastikowych. Tak bardzo dla nas wygodnych, o których szybko zapominamy... i używamy kolejnych nowych!

Wystawa stanowić będzie wizualną formę upowszechniania wiedzy o istniejących zagrożeniach ekologicznych. Dotyczy to również osób zawodowo i geograficznie związanych z gospodarka morską. Szczecin – miasto portowe, ośrodek kultury morskiej, z Akademią Morską, stanowi ważne ogniwo na mapie gospodarczej Europy. A Bałtyk jest najbardziej zanieczyszczonym morzem na naszej planecie.

Cykliczność wystaw i publikowanie plakatów tematycznych znacznie podniesie poziom „zauważalności” problemów związanych z pojęciem ekologii. Studenci wchodzący w życie zawodowe, również Ci nowo zatrudniani w gospodarce morskiej, stanowić będą trzon intelektualny i techniczny. Od ich przyszłej pracy, ze zrozumieniem rosnących zagrożeń ekologicznych, zależy tak dużo.


"niebko|terror" - wystawa naszych absolwentek Marleny Kruk i Karoliny Jakubiszyn

2017-09-16fot. L.Niedochodowicz

"niebko|terror". My - dwie dziewczyny z Niebuszewa. Przedstawiamy swoje obrazy, które tak naprawdę skrajnie się różnią - Jak nasze charaktery.
Z pewnością łączy nas jedno - lubimy tworzyć.


Karolina - spokój znajduję w naturze: zajmując się roślinami, górskimi wyprawami. Często obserwuję niebo. Uwielbiam jego przeróżne oblicza, te które utrwaliłam, chciałam pokazać innym.
Na wystawie znajdują się obrazy, które namalowałam obserwując niebo z okna mieszkania, spoza mojej firanki. Jedne bardziej przemyślane, inne powstające pod wpływem chwili. Chociaż się różnią, przedstawiają ten sam obszar.

Marlena – lubię doszukiwać się ładnego w brzydkim, nowego w starym. Do malarstwa podchodzę bardzo emocjonalnie, jest to taki trochę „striptiz duszy”.
Moje prace są spontaniczne, ekspresyjne. Przedstawiają nietypowe sytuacje, trudne do określenia grymasy, osobiste melancholie. Mogą zarówno śmieszyć jak i smucić.
Projekt Polska - Niemcy - Białoruś - tylko dla klas II-III regulamin

2017-09-15


Regulamin konkursu kwalifikującego do udziału w trójstronnym projekcie międzynarodowym Polska –Niemcy-Białoruś tylko dla klas II-III1. Postanowienia ogólne:
- organizatorem konkursu jest Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi w Szczecinie przy ul. Kurkowej 1,
- tematem konkursu jest wykonanie kartki świątecznej lub okolicznościowej
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie
- prace należy oddać do 06.10.2017 r. do pracowni rzeźby nr 30. do godz. 11.00
- rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 10.10.2017 r. do godz. 16.00

2. Udział w konkursie:
- aby wziąć udział w konkursie należy spełnić następujące warunki:
zaprojektować i wykonać kartkę z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku lub Świąt Wielkanocnych lub kartkę okolicznościową. Projekt powinien być wykonany w dwóch wersjach (elektronicznej i papierowej).

KARTKA PAPIEROWA - format A5, technika dowolna (np. akwarela, tempera, collage, wydruk, techniki mieszane), papier dopasowany do techniki (np. papier akwarelowy, czerpany, karton ozdobny itp.).

KARTKA ELEKTRONICZNA - format A5, jpg. Powinna nawiązywać do kartki papierowej.

- kartkę należy dostarczyć w zamkniętej kopercie. Kopertę opatrzyć Nickiem. W drugiej kopercie należy umieścić informację z tym samym hasłem oraz imię, nazwisko i klasę osoby zgłaszającej się do konkursu.

- kartkę elektroniczną należy przesłać na adres: projektyulojca@gmail.com
W tytule należy wpisać Nick autora.

- do konkursu można zgłosić tylko jedną, własną pracę (w dwóch wersjach).

3. Komisja konkursowa:
- nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja w składzie:
Przewodniczący:
Monika Buchalska
Członkowie:
Katarzyna Łącka -Kupiec
Beata Marchlik-Hulbój
Jolanta Podwalska
Ryszard Szymański4. Decyzja Komisji Konkursowej jest ostateczna.

5. Nagrody:
- w drodze konkursu zostanie wyłonionych 14 osób.
- zwycięzcy konkursu wezmą udział w trójstronnym międzynarodowym projekcie.


Termomodernizacja w Liceum Plastycznym im. C.Brancusi

2017-08-21


Zachęcamy wykonawców usług budowlanych do zapoznania się z warunkami przetargu
ogłoszonego przez Centrum Edukacji Artystycznej na stronie BiP pt:
Termomodernizacja budynków Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie.
Numer sprawy: FS.2601.120.2017.KM
https://bip.e-cea.pl/cea/zamowienia-publiczne/postepowanie-114


Komunikaty na początek roku szkolnego 2017/2018

2017-08-21XXV Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski

2017-06-20
W dniach od 29 maja do 9 czerwca 2017 roku na terenie Leśnego Parku Kultury

i Wypoczynku w Bydgoszczy - Myślęcinku odbył się kolejny XXV Ogólnopolski Plener

Rzeźbiarski zorganizowany dla uczniów szkół plastycznych z całej Polski. Jego celem była

realizacja w drewnie dużych rzeźb plenerowych inspirowanych formami animalistycznymi,

które tradycyjnie uwzględniały funkcję siedziska.

W wyżej wymienionym plenerze Liceum Plastyczne w Szczecinie reprezentował zespół

realizacyjny w składzie:

1. Nikola Szczudlińska

2. Wiktor Krajcer

3. Szymon Tkaczuk

Uczniowie III klasy specjalności: formy rzeźbiarskie specjalizacja: snycerstwo podczas

pleneru wykonali kompozycję przestrzenną o funkcji siedziska pt. „ Dziobodzisko ”

zaprojektowaną pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego mgr Iwony Suchorskiej – Patyk.
Komunikat - dla rodziców uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2017/2018

2017-06-19


Zapraszamy rodziców uczniów, którzy zostali przyjęci do klasy pierwszej Liceum Plastycznego w Szczecinie, na spotkanie organizacyjne z dyrektorem szkoły w dniu 27 czerwca 2017 r. ( wtorek )

Spotkanie organizacyjne rozpocznie się w holu szkoły o godz. 17:00


Wystawa podsumowująca warsztaty złocenia i srebrzenia detali meblarskich

2017-06-09
Wystawa podsumowująca warsztaty złocenia i srebrzenia detali meblarskich dla mieszkańców Szczecina. Na wystawie możemy oglądać prace, które powstały podczas tych warsztatów. Uczestnicy wybierali różne techniki złocenia, wykonując swoje prace przy użyciu złota i srebra płatkowego bądź też folii metalowych. Prace możemy oglądać w holu Liceum.
Serdecznie zapraszamy.
Warsztaty złocenia i srebrzenia detali meblarskich

2017-06-05
W Liceum Plastycznym trwają warsztaty złocenia i srebrzenia detali meblarskich dla mieszkańców miasta. Pod kierunkiem prowadzącej specjalizację Renowacja mebli i detali snycerskich Magdaleny Wieruckiej-Jakubowskiej zainteresowani procesem złocenia i srebrzenia doskonalą swoje umiejętności złocąc srebrem i złotem płatkowym na różnych kolorach bolusu oraz zapoznając się z techniką i technologią złocenia szlagmetalem i szlagaluminium na mikstion. Prace przygotowawcze obejmują wykonanie odlewów detali snycerskich z kauczuku silikonowego oraz gipsu a także przygotowanie zapraw, izolacji i zabezpieczenia z szelaku. Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem dorosłych, młodzieży i dzieci. Prace powstałe podczas warsztatów będzie można oglądać w holu Szkoły 9. czerwca br.

Serdecznie zapraszamy.


Dzień Dziecka w Teatrze Letnim

2017-06-01
1 czerwca 2017 roku, uczniowie Liceum Plastycznego brali czynny udział w organizacji corocznej imprezy BRZDĄC 2017, która odbyła się w szczecińskim Teatrze Letnim z okazji Dnia Dziecka.
Główną częścią imprezy był wielki koncert z udziałem blisko 1000 artystów dziecięcych, którzy z powodzeniem występują na szczecińskich i ogólnopolskich scenach.
Teren Parku Kasprowicza został zamieniony w jeden wielki plac zabaw.

Do udziału w imprezie zaproszono również najmłodszych mieszkańców naszego miasta, a szczególnymi gośćmi byli wychowankowie placówek wychowawczo - opiekuńczych oraz członkowie stowarzyszeń i fundacji.

Uczniowie Liceum Plastycznego malowali dziecięce buzie oraz asystowali najmłodszym, podczas tworzenia prac plastycznych. Na koniec zorganizowano wystawę plenerową powstałych prac i wyłoniono najlepsze, a ich twórcy otrzymali nagrody.
Patronat nad imprezą sprawował Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, Kawaler i Kanclerz ORDERU UŚMIECHU.Złocenie i srebrzenie detali meblarskich – warsztaty dla mieszkańców Szczecina

2017-05-29"Dekalog " - wernisaż wystawy malarstwa Roberta Nawe

2017-05-28


1.06. 2017 r. o godz. 17:00 w Liceum Plastycznym przy ulicy Kurkowej 1, odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Roberta Nawe pt. "Dekalog".

Robert jest uczniem II klasy Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie na kierunku: projektowanie graficzne. „Sztuką interesowałem się od najmłodszych lat i zawsze wiedziałem, że jest nieodłączną częścią mojej osobowości. Najbardziej intryguje mnie malarstwo figuratywne. Interesują mnie relacje personalne oraz towarzyszący im nastrój. W prezentowanych pracach przedstawiłem w sposób syntetyczny egzystencjalne prawdy w formie 10 Przykazań”.
" PIĘKNE ZACHODNIOPOMORSKIE-moja mała ojczyzna " - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla gimnazjalistów

2017-05-27


Dn. 23.05.2017 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla gimnazjalistów woj.zachodniopomorskiego organizowanego przez naszą szkołę którego tytuł brzmiał :
" PIĘKNE ZACHODNIOPOMORSKIE-moja mała ojczyzna "
PATRONAT HONOROWY : MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO OLGIERD GEBLEWICZ
-Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac w czterech kategoriach.

Decyzją JURY w wyniku głosowania

Nagrodę GRAND PRIX -otrzymuje ucz. MAJA OSTROWSKA kl. III
z Gimnazjum nr 3 w Chojnie za prace z rysunku.

Nagrodę w kategorii. - Malarstwa otrzymała ucz. ZOFIA OPOWICZ lat 16
z Gimnazjum nr 12 w Szczecinie.
Nagrodę w kategorii. -Rysunek otrzymał ucz. ŁUKASZ CIOŁEK lat 15
z Gimnazjum w Bierzwniku.
Nagrodę w kategorii -Grafika otrzymała ucz. WIKTORIA PEŁKA lat 16
z Gimnazjum nr 7 w Szczecinie.
Nagrodę w kategorii - Fotografia otrzymał ucz. MICHAŁ OSMELAK lat 15
z Gimnazjum nr 9 w Szczecinie .
Organizator postanowił także nagrodzić GIMNAZJUM NR 9 w Szczecinie oraz
GIMNAZJUM im. Marka Kotańskiego w Góralicach
za liczny udział ich uczniów w konkursie i zaangażowanie nauczycieli.
Wystawa i wręczenie nagród Laureatom odbędzie się 2. czerwca o godz.11.30 w gmachu
Liceum Plastycznego

ZAPRASZAMY

Protokół Jury - (pdf)

LICEUM PLASTYCZNE w SZCZECINIE - organizator konkursu plastycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych woj.zachodniopomorskiego pt" PIĘKNE ZACHODNIOPOMORSKIE - moja mała ojczyzna" serdecznie DZIEKUJE za zaangażowanie nstp. nauczycielom; Paniom - Frączek Danucie z ZS w Mostach, Banaś Ewie z GM nr.12 w Szczecinie, Piotrowicz Marzenie z GM nr.2 w Nowogardzie, Ogonowskiej Beacie z GM nr 1 w Chojnie Czyżak Agnieszce z GM w Nowogardzie, MIchalskiej Iwonie z ZS w Szczecinku, Obuchowicz Agacie z ZS w Kołobrzegu, Witkowskiej Renacie z GM w Bierzwniku, Jastrzębskiej Ilonie z ZS w Myśliborzu, Jałoszyńskiej Urszuli z ZS w Dolicach, Jasiewicz Beacie z GM nr.1 w Międzyzdrojach, Kołodziejek Monice z GM. w Koszalinie, Ślężak Jolancie z GM w Maszewie, Kanisz Bożenie z GM nr 3 w Szczecinku, Grzywacz Dorocie z GM w Dobrej Szcz., Zdybickiej Monice z GM nr.7 w Szczecinie, Stachowskiej Monice z GM nr.21 w Szczecinie, Kilian-Sierakowskiej Kindze z GM nr.9 w Szczecinie, Mazur Teresie z GM w Góralicach i Sałańskiemu Maciejowi ZS w Dębnie Lubuskim Wszystkim wymienionym życzymy zadowolenia z pracy i wielu sukcesów ich wychowanków.

Marlena Bojarska-Sztuk


Spotkanie z Anną Augustynowicz w Klubie 13 Muz

2017-05-26


12 maja klasa II A wraz z wychowawcą Krystyną Ćwiklińską, miała okazję wziąć udział w wykładzie pani reżyser Teatru Współczesnego w Szczecinie- Anny Augustynowicz. W wykładzie uczestniczyła głównie młodzież licealna. Pani reżyser opowiadała o swoim artystycznym życiu m.in. o tym jak to było być jedną z niewielu kobiet pracujących w teatrze jako reżyser, o tym co dają jej wystawiane przez nią sztuki oraz co zmieniły one w jej życiu. Po wstępnym wykładzie Anny Augustynowicz, reżyser odpowiadała na pytania zgromadzonych osób. Była także możliwość obejrzenia zdjęć z wyreżyserowanej przez panią Augustynowicz sztuki teatralnej.
Anna Augustynowicz została uhonorowana tytułem Ambasador Szczecina. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego. Spotkanie z panią reżyser poszerzyło naszym uczniom wiedzę na temat świata teatralnego, a szczególnie na to co dzieje się za kurtyną.

Katarzyna Krzyczkowska


Noc Muzeów w plastyku

2017-05-16
Zapraszamy na wydarzenia Nocy Muzeów do szczecińskiego Plastyka w godz. 18.00-24.00.
W programie:
- zwiedzanie zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów: historia gotyckiej kamienicy oraz wzloty i upadki bankierskiej rodziny Loitzów,
- zwiedzanie pracowni artystycznych (malarskiej, rzeźbiarskiej, projektowania graficznego, grafiki warsztatowej),
- tajemnicze przejścia i korytarze, pokój nauczycielski z innej bajki.
- podglądanie uczniów podczas zajęciach malarskich oraz możliwość spróbowania własnych sił w rysunku węglem i kredą, pokaz technik renowacji .
- możliwość obejrzenia wystawy prac dyplomowych tegorocznych absolwentów – Dyplom 2017. Prezentowane będą prace dyplomowe z zakresu kształconych specjalności oraz dodatkowo prace uczniów z pracowni rysunku, malarstwa i rzeźby.
godz. 18.00-23.00
Warsztaty:
a) ceramika- praca na formach gipsowych
b) jak stworzyć własne graffiti
c) odnawianie starych mebli krok po kroku
d) grafika warsztatowa –pozytyw negatyw
e) warsztaty kolażu
godz. 20.00
Przygoda ze sztuką w noc muzeów: wykład Architektura gotycka na Pomorzu Zachodnim
Zapraszamy.


Pierwsze miejsce dla Mai Kuczyńskiej w ogólnopolskim konkursie plastycznym z malarstwa

2017-05-04
Uczennica klasy IIB Maja Kuczyńska zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym z malarstwa pt. "Siedem Grzechów Głównych".
Rozdanie nagród odbyło się 05.04.2017. w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Gratulujemy.
Dyplom 2017

2017-04-23
W ramach obchodów DNI OTWARTYCH SZKOŁY, w piątek 21 kwietnia o godzinie 17.00, odbyło się otwarcie wystawy prac dyplomowych tegorocznych 28 absolwentów.
Prezentowana wystawa ma interdyscyplinarny charakter. Oprócz prac z zakresu specjalizacji projektowanie graficzne oraz snycerstwo obejmuje również ekspozycję prac końcowych 
z wybranych przez każdego ucznia dwóch przedmiotów artystycznych: rysunku i malarstwa lub rysunku i rzeźby. Tak różnorodna prezentacja prac stanowi wyjątkowe podsumowanie czterech lat nauki w Liceum Plastycznym.
Wernisażowi wystawy towarzyszyło także rozstrzygnięcie konkursu na „Najlepszy Dyplom 2017”. Celem konkursu było wybranie i nagrodzenie najlepszej pracy dyplomowej. Spośród prac, które otrzymały ocenę celującą z części praktycznej egzaminu dyplomowego, jury przyznało Nagrodę:

w kategorii projektowanie graficzne Joannie Knasińskiej za pracę pt. „Opracowanie graficzne katalogu oferty zastosowania makrofotografii w przestrzeni mieszkalnej 
i biurowej”.
Prowadzący: Michał Biernacki oraz Remigiusz Kostera.

w kategorii snycerstwo Natalii Barszczowskiej za pracę pt. „Płaskorzeźba o funkcji dekoracyjnej inspirowana kompozycjami ukształtowanymi przez naturę”.
Prowadzący: Iwona Suchorska - Patyk oraz Edward Rogalski.
Tytułem Absolwenta Roku 2017 nagrodzono Joannę Knasińską.


Wernisaż Wystawy Prac Dyplomowych 2017

2017-04-19
Zapraszamy na uroczyste otwarcie Wystawy Prac Dyplomowych 2017.
Które odbędzie się dnia 21.04.2017 w Kamienicy Loitzów w Szczecinie ul. Kurkowa 1, o godzinie 17:00
W programie:
Prezentacja tegorocznych prac dyplomowych, wręczenie nagród Najlepszy Dyplom 2017 w kategoriach projektowanie graficzne oraz snycerstwo oraz Nagrody Absolwent 2017.


Dni Otwarte Szkoły w dniu 21 kwietnia 2017 - zapraszamy

2017-04-12
Liceum Plastyczne w Szczecinie zaprasza na Dni Otwarte Szkoły w dniu 21 kwietnia 2017

W programie zwiedzanie pracowni artystycznych, kiermasz prac uczniów, możliwość poznania uczniów i nauczycieli niepowtarzalnej szkoły artystycznej.

8.30 - 16.00


"Nic w tym normalnego”- wernisaż fotografii Marty Sary Bajer

2017-04-02
Marta Sara Bajer, uczennica klasy III Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie, na profilu: techniki druku artystycznego. Z fotografią zetknęła się w gimnazjum. Pierwszym powodem do robienia zdjęć była przekora – aparat fotograficzny, dostępny tylko dla Mamy Marty, stał się obiektem jej pożądania – tak się zaczęła przygoda z fotografią, która trwa już 4 lata. Tematem jej prac są najczęściej portrety. Jak twierdzi autorka, przez pokazanie wyrazu oczu modela, grymasu ust czy światła padającego na kosmyki włosów, realizuje opowieść o świecie, który jawi się jej jako tajemnica.
Swoją pierwszą, fotograficzną wystawę Marta zatytułowała „Nic w tym normalnego”.


 
Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi
70-543 Szczecin, ul. Kurkowa 1
tel: sekretariat : 91/488-13-14
e-mail : lpszczecin@gmail.comCopyright © 2008 - 2016 Liceum Plastyczne w Szczecinie