Liceum Plastyczne w Szczecinie


Aktualności

Plener klasy 3b "Niemojów 2018" - wernisaż wystawy

2019-02-12


Plener klasy 3b przeminął szybko w prażącym słońcu. Jeden deszczowy dzień oszczędził nam wczesnej pobudki. Malownicze góry odgradzały nas od cywilizacji co doprowadzało do maksymalnego skupienia na pracy. Pan Kokolus z Panem Niedochodowiczem wzorowo opiekowali się grupą pilnując uczennic, godzin odjazdów, przyjazdów i posiłków. Cały wyjazd zakończył się szczęśliwym powrotem do domów z teczkami pełnymi prac.
(tekst pisała Aleksandra Brejwo)


Sukces naszych uczniów w Bielsku - Białej

2019-02-11Na XIV Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych - Bielsko - Biała'2019 uczeń klasy IVA Robert Nawe zajął III miejsce w kategorii rysunku, wyróżnienie w kategorii malarstwa otrzymała uczennica klasy IIIA Natalia Hertel
nauczycielem prowadzącym jest Krzysztof Krzywiński

Wernisaż z wręczeniem nagród odbędzie się w dniu 29 marca 2019 r. ( piątek ) o godz. 11 00 w Galerii Bielskiej BWA, ul. 1 - go Maja 11


Bal karnawałowy - Back to the 80's

2019-01-13
List Minister Edukacji Narodowej do Dyrektorów i Nauczycieli

2018-12-23Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Drogie Koleżanki i Koledzy,

w załączonym liście chciałam Państwa poinformować o planach związanych m.in. ze zmianą przepisów o ocenie pracy nauczyciela, dodatku za wyróżniającą pracę i wzmocnienia finansowania dodatkowych zajęć dla uczniów.

Bardzo dziękuję za kolejny rok pracy przy wprowadzaniu reformy edukacji.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę, by ten szczególny czas w roku upłynął w radości i pokoju, w gronie rodziny i najbliższych. Aby świąteczna atmosfera trwała jak najdłużej, a radość i optymizm towarzyszyły nam w każdym dniu Nowego Roku.

Proszę Państwa Dyrektorów o przekazanie listu wszystkim nauczycielom.


Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska

Minister Edukacji Narodowej


Załączniki:

List Minister Edukacji Narodowej do Dyrektorów i Nauczycieli (PDF)


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku

2018-12-22

II Ogólnopolskie warsztaty intermedialne Supraśl 2018

2018-12-17


W dniach 5-10 listopada odbyły się II OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY INTERMEDIALNE SUPRAŚL 2018. Projekt przewidywał spotkanie młodzieży z dwóch Liceów: Supraśla i Szczecina oraz studentów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Pracowaliśmy nad rejestracją wideo zagadnień: Ciało, Przestrzeń/Obiekt. Rezultaty zobaczymy na wystawie w marcu w Szczecinie. Opiekę artystyczną i merytoryczna sprawowały: Agata Michowska / AS Szczecin, Anna Orlikowska / AS Szczecin / Marta Mariańska /Supraśl oraz Beata Marchlik-Hulbój /Szczecin.
Uczniowie plastyka na inauguracji akcji „Podaruj dzieciom iskierkę radości” w Kaskadzie

2018-12-16
W sobotę 24 listopada uczniowie plastyka po raz kolejny zaangażowali się w malowanie twarzy maluchom i zbierali finanse na pomoc potrzebującym.

Prace naszych uczniów z malarstwa i grafiki zostały przekazane na licytację, która miała miejsce na głównej scenie Kaskady. Uczniowie Liceum Plastycznego wykazali się wrażliwością, empatią i chętnie wzięli udział
w akcji charytatywnej .

Kolejne etapy akcji Iskierka odbędą się w naszej szkole i pozwolą na zebranie potrzebnych środków i funduszy dla najuboższych.


koordynatorzy akcji: Agnieszka Kostera-Zaleska, Remigiusz Kostera
Tomasz Rzeszutek "Rysunek prasowy"

2018-11-22
Dyrektor Liceum Plastycznego w Szczecinie Artur Sawczuk zaprasza na wernisaż wystawy Tomasza Rzeszutka pt."Rysunek prasowy" - wybór z lat 1985 - 90 dn. 23 .11. 18. (piątek) o godz. 11 40 w Galerii Szkolnej ND na ul. Kurkowej 1


Święto Niepodległości

2018-11-08
Dyrektor Liceum Plastycznego zaprasza na Uroczyste Świętowanie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W naszej szkole świętować będziemy w piątek 09 listopada o godz. 13.40. Zapraszamy.


Kiermasz prac uczniów pracowni druku artystycznego

2018-11-06Anna Aderek

W dniu 16 listopada br. o godz. 16.00 serdecznie zapraszamy do Kamienicy Loitzów na kiermasz prac uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie. Tym razem zaprezentuje się pracownia druku artystycznego czyli grafiki warsztatowej, prowadzona przez prof. Ryszarda Szymańskiego. Młodzi adepci sztuki zaprezentują odbitki graficzne i opowiedzą o swojej pracy.
Zebrane w ten sposób środki z dobrowolnych wpłat, zostaną przeznaczone na fundusz plastyczny, dzięki któremu pracownia pozyska środki na dalsze funkcjonowanie.


Karolina Ziemba

Natalia Piesik

Natalia Piesik


227 - O wystawie i siedemdziesięcioleciu piórem Michała

2018-10-29


227.

Trzy cyfry. Suma trzech rocznic. Wszystkie mi bliskie: 100-lecie Niepodległej, 70-cie Liceum Plastycznego w Szczecinie i 57 lat mojej obecności na kulce ziemskiej. Z racji, że rocznice po sąsiedzku to się zlepiły. Będąc centrystą ujmę w dłonie 70-lecie, dobra? Będzie szło to mniej więcej tak…
70 lat temu powstało Liceum Plastyczne, pierwsza szkoła plastyczna w powojennym Szczecinie. Obchodom jubileuszu towarzyszy wiele pokazów, wśród nich niewielka wystawa na skwerze im. Guido Recka obok szkoły. Tytuł: „Historia Liceum Plastycznego im. C. Brancusi w Szczecinie w fotografii i dokumentach”. Prezentacja historii tej artystycznej instytucji to osiem plansz. Powinien być podtytuł, że to „w pigułce” - ale wtedy mogłoby być różnie z dofinansowaniem. Zrezygnowałem więc z pigułki w tytule.
Na archiwalnych zdjęciach przedstawiających czwartą z kolei siedzibę szkoły pośród morza ruin stoi samotny budynek. Pierwszą odbudowaną kamienicę, dawną siedzibę rodu Loitzów, przekazano instytucji służącej kulturze i sztuce - w przekonaniu, że są one niezbędne dla odradzającego się państwa. Tak wówczas postrzegano rolę sztuki: jako niezwykle ważną w kształtowaniu społeczeństwa. Ranga artysty była znacznie wyższa niż dziś. Nad Odrę implantowano kolonię literatów z Gałczyńskim na czele, ściągano artystów plastyków. Chciałbym aby i dziś kultura, sztuka i status artysty były szanowane. Tyle, że ówczesny szacunek dla artystów brał się stąd, że wzorem wschodniego systemu artyści mieli grać główną rolę w dziele tworzenia nowego, bolszewickiego człowieka, trybiku komunistycznej nirwany. Nieprawomyślni, którzy nie chcieli brać udziału w propagandzie tracili nie tylko szacunek ale i pracę, zdrowie a nawet życie. Warto o tym pamiętać rozczulając się nad dawną pozycją i przywilejami artystów. Dobrą tego ilustracją jest zdjęcie z odbudowy: grupa jednakowych klonów ówczesnego wzoru elegancji czyli towarzysza Bieruta to komisja Frontu Jedności NRD, internacjonalistycznie lustrująca czy aby wszystko na odcinku kultury jest w porządku…

W Plastyku uczę od 22 lat - ale związany z nim jestem odkąd zacząłem chodzić. W dawnych czasach dzieci, gdy nauczyły się chodzić, to od razu wychodziły z domu na podwórko, inaczej niż dziś. Moim podwórkiem były ruiny zamku i okolice. Tu spędzałem większość czasu. Bawiliśmy się w kapsle, w złodziei, w wojnę, wciskaliśmy zapałki w zamki samochodów z zagraniczną rejestracją, wdmuchiwaliśmy prezerwatywy w dziurki na duże klucze w drzwiach sąsiadów, piekliśmy ziemniaki na zamku. No i pilnowaliśmy terenu. Tak się składało, że zamek był pogrodzony płotami uzupełnionymi słabo widocznym stróżem z anemicznym psem, który kasłał zamiast szczekać i dziwnie plątał przednie łapy z tylnymi, gdy próbował się rozpędzić. Stróżowi nogi się nie plątały bo miał tylko jedną. Jedyne strategiczne przejście łączące podwórka górnego zamku z podzamczem to były schodki obok liceum plastycznego. Tych z podzamcza było więcej ale przewaga topniała na wąskich stromych schodach. Poza tym u góry był murek, za którym się chowaliśmy i znacznie więcej cegieł, którymi łatwiej i celniej było rzucać w dół. Całymi rzucało się niewygodnie. Schody obok plastyka często bywały czerwone nie tylko od farbek. Nasze ówczesne zabawy na świeżym powietrzu były radosne, integracyjne, z elementem zdrowej rywalizacji, nauką współdziałania, interaktywne, rozwijające fizycznie oraz intelektualnie. Nie to co teraz: te wszystkie brutalne, pełne agresji, przemocy i języka nienawiści gry komputerowe, psujące wzrok i powodujące wady postawy…

Obecny parking za barakami to była szkolna strzelnica, gdzie uczniowie liceum na lekcjach PO pukali z kabekaesów a my, dzieci, wbiegaliśmy pod lufy, żeby zebrać fajne ołowiane kuleczki. Moją podstawówką była 63 SP, naprzeciw Plastyka. Ze zdumieniem obserwowaliśmy dziwne zjawisko z drugiej strony ul. Grodzkiej: regularnie co 45 minut dymiły dwa okna! Dziś wiem, że była to palarnia udająca toaletę. Gdy w 63 dochodziło do nieporozumień i potrzebne było ich fizyczne rozstrzygnięcie to korzystaliśmy z cichego boiska pod Plastykiem, skąd pochodzą moje pierwsze złamane nosy, w tym własny. Niejeden tutejszy kamień mógłby szeptać moje imię - gdyby umiał szeptać. Jest ta ziemia nasiąknięta moją obecnością w sposób szczególny gdyż jako dzieci nie traciliśmy czasu na bieganie do domowych toalet tylko sikaliśmy gdzie popadnie. Dziś, gdy patrzę na młode pokolenie uczniów Plastyka stąpających po moich dawnych śladach, krzyczę w duchu: „Teraz Wasza kolej!”

Michał Biernacki

P.S.
Ideą, która łączy dawne z obecnym, komunę z Unią, to wstręt do publicznych toalet: jak ich brakowało, tak nic się nie zmieniło. W Polsce publiczne toalety to prywatna sprawa.


proj. Michał Biernacki


Plener klasy IIIa w Zakopanym

2018-10-25
Dnia 09.09.2018 r. rozpoczął się plener klasy 3a. Pod opieką Pani Krystyny Ćwiklińskiej i Pata Krzysztofa Krzywińskiego udaliśmy się do Zakopanego.
W trakcie naszego wyjazdu zwiedziliśmy wiele miejsc. Odwiedziliśmy muzeum Hasiora, Galerię Antoniego Rząsy, Willę Oksza, Cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz Liceum Plastyczne. Wjechaliśmy także wyciągiem na Gubałówkę. Część z nas zdobyła Jelenią Skałę. Udaliśmy się do Teatru Witkiewicza, na przedstawienie pt. "Kobieta. Istnienia Poszczególne". Pomiędzy wycieczkami ciężko pracowaliśmy nad obrazami.
Plener minął nam w miłej i twórczej atmosferze. Co jednak najważniejsze przywieźliśmy do Szczecina piękne obrazy i niezwykłe wspomnienia.

Julia Wiklińska IIIa


Wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kiełtyki

2018-10-17


Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków
zaprasza na wystawę malarstwa
R y s z a r d a K i e ł t y k i
wernisaż czwartek 18 października 2018 r. o godz. 18.00
Galeria ZPAP "Kierat I" ul. Koński Kierat 14

wystawa towarzyszy uroczystości 70- lecia Liceum Plastycznego
im. C. Brancusi w Szczecinie.


Wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Rzeszutka

2018-10-16
Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na wystawę malarstwa
Tomasza Rzeszutka „Pejzaż”
wernisaż 18 października 2018 r. o godz. 19.00
w „Bardzo dobrze” - /dawne KAFLE /
Galerii ZPAP Mały Kierat ul Koński Kierat 16

wystawa towarzyszy uroczystości 70- lecia Liceum Plastycznego im. C. Brancusi w Szczecinie.


Plener malarski w Bieszczadach 2018

2018-10-01
Plener malarski w bieszczadzkiej wsi Siemuszowa odbył się w dniach 12 - 19 sierpień. Wzięło w nim udział siedmiu uczniów Liceum plastycznego w Szczecinie, którzy namalowali kilkadziesiąt pejzaży. W międzyczasie odbyła się piesza wycieczka do Sanoka przez góry (ok. 12 km). W Sanoku młodzież odwiedziła galerię Zdzisława Beksińskiego i Muzeum Ikony Karpackiej oraz Skansen Budownictwa Ludowego. Na zakończenie pleneru odbyła się prezentacja prac uczniów mieszkańcom Siemuszowej, cieszyła się żywym zainteresowaniem. Otwarcie wystawy poplenerowej miało miejsce 27.09.2018 w Liceum Plastycznym w Szczecinie.
Klaudia Stejnborn z kl. IVA zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim konkursie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

2018-09-28
Uczennica Klaudia Stejnborn z klasy IVA zdobyła I nagrodę
w kategorii Rysunek, forma: Komiks w Ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół plastycznych
z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski „Jeszcze Polska ...”
Praca konkursowa powstała na zajęciach specjalności projektowanie graficzne.
Prowadzący Jolanta Podwalska i Remigiusz Kostera
Harmonogram imprez i uroczystości z okazji 70-lecia Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie

2018-09-22

Taneczny Zlot Absolwentów z okazji 70-lecia Liceum Plastycznego w Szczecinie

2018-09-20

Warsztaty z Januszem Bałdygą

2018-09-08
W dniach 12, 13, 14 września 2018 r. odbędą się warsztaty z Januszem Bałdygą, performerem, profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Spotkanie będzie oscylowało wokół zagadnienia "Performance w przestrzeni miejskiej".
Projekt dofinansowany jest przez Urząd Miasta Szczecin.


Uroczyste rozpoczęcie Roku szkolnego 2018/2019

2018-08-30


Uroczyste rozpoczęcie Roku szkolnego 2018/2019 - 03 września 2018 godz. 10.00

Zebranie z rodzicami uczniów klas I - IV - 07 września 2018 godz. 17.00


III nagroda w Myślęcinku

2018-06-19
W dniach od 3 do 15 czerwca 2018 roku na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku
w Bydgoszczy - Myślęcinku odbył się kolejny XXVI Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski dla uczniów
szkół plastycznych z całej Polski. Jego celem była realizacja w drewnie kompozycji przestrzennych
inspirowanych formami animalistycznymi, które tradycyjnie uwzględniały funkcję siedziska.
W wyżej wymienionym plenerze Liceum Plastyczne w Szczecinie reprezentowały uczennice
z klasy III specjalności formy rzeźbiarskie specjalizacja snycerstwo:

1. Iga Andruszkiewicz
2. Gabriela Jasik
3. Maja Kuczyńska
4. Olga Kurbet

W ostatnim dniu pleneru jury powołane przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie
dokonało oceny zrealizowanych projektów. Nasz zespół realizacyjny otrzymał III nagrodę za pracę
rzeźbiarską p.t. „ Kotosynteza ” opracowaną pod kierunkiem Iwony Suchorskiej – Patyk oraz
Łukasza Krupy..


"Pomorskie impresje 2018" - wystawa poplenerowa w Promedia

2018-06-18
Artur Sawczuk dyrektor Liceum Plastycznego w Szczecinie ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy "Pomorskie impresje 2018"
20.06.2018 r. g. 18.00,
Biblioteka Miejska Promedia al. Wojska Polskiego 2


II miejsce w ogólnopolskim festiwalu filmowym "Klaps"

2018-06-17
Konkurs KFA KLAPS to ogólnopolski festiwal dla młodzieży od 15 do 24lat odbywający się w Bydgoszczy w X Jubileuszowej edycji Bogusz Żelech wraz z Oskarem Rekowskim zajęli II miejsce w kategorii "animacja", w uzasadnieniu poinformowano, że wyróżnienie takowe przyznano za dojrzały warsztat. Obaj nasi uczniowie nie spoczywają na laurach i przygotowują się do realizacji dokumentu pt. "Primesh*t" na które dostali dofinansowanie z funduszu ZFF Pomernia.
Dwaj młodzi mężczyźni bardzo dobrze wspominają warsztaty w których mieli możliwość uczestniczyć oraz przede wszystkim ludzi dzielącymi z nimi zainteresowania filmem, fotografią oraz animacją

link - KFA Klaps- strona festiwalu


Wernisaż wystawy 12 Ogólnopolskiego i I Międzynarodowego
Biennale Grafiki Uczniów Szkół Plastycznych

2018-06-09
Zapraszamy na wernisaż wystawy 12 Ogólnopolskiego i I Międzynarodowego Biennale Grafiki Uczniów Szkół Plastycznych, który odbędzie się w dniu 15.06.br, godz. 13.00 Książnica Pomorska, Sala pod Piramidą.Podczas wernisażu laureatom zostaną wręczone nagrody.Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Miasta Szczecin.Dziękujemy naszym partnerom Książnicy Pomorskiej, Fundacji "Sięgajcie Gwiazd", firmie Neptun Devepoler,


"Wiosną stypendia rosną"

2018-06-08
Nasza szkoła współpracuje z Fundacją Świętego Mikołaja zajmującą się zbiórką środków pieniężnych. Środki są przeznaczane na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin. W ramach akcji "Wiosną stypendia rosną", zostały upieczone ciasta oraz wykonane kartki okolicznościowe na Dzień Matki. Przygotowanie wypieków i kartek oraz przeprowadzenie ich sprzedaży zostało zorganizowane przez uczniów klasy 1a. W wyniku akcji uzbierano kwotę 210zł, którą przekazano na subkonto Liceum
Plastycznego Fundacji. W związku z tym, w nowym roku szkolnym 2018/2019 nasi uczniowie będą mogli ubiegać się o stypendia.Dzień Dziecka w Teatrze Letnim

Już po raz kolejny nasi uczniowie pomogli w przeprowadzeniu imprezy z okazji Dnia Dziecka. Zabawa była zorganizowana przez Dom Kultury "Słowianin", współpracujący z naszą szkołą. Patronat nad przedsięwzięciem przyjął Kawaler Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka - p. Marek Michalak. W trakcie wydarzenia młodzież zajęła się malowaniem twarzy dzieci, które dzięki temu mogły przez kilka chwil wcielić się w wymarzone postacie z kreskówek.Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy 
„Impresje zachodniopomorskie”

2018-05-30
25 maja w tymczasowej siedzibie Liceum Plastycznego przy ul. Grodzkiej 50 odbyło się wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie pokonkursowej wystawy dla klas starszych szkół podstawowych (w tym gimnazjów) „IMPRESJE ZACHODNIOPOMORSKIE”.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Miasta Szczecin i Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Celem konkursu było m.in. ukazanie piękna województwa zachodniopomorskiego, promocja utalentowanej i wrażliwej młodzieży oraz ich nauczycieli.
Ekspozycja reprezentuje najlepsze prace w czterech kategoriach: malarstwo, rysunek, fotografia i grafika.
Wszystkim laureatom, uczestnikom i opiekunom przygotowującym uczniów do konkursu gratulujemy.Rozstrzygnięcie konkursu „Impresje zachodniopomorskie” – protokół jury

2018-05-23
W dniu 22 maja 2018 r, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas starszych szkół podstawowych (w tym dawnych gimnazjów) województwa zachodniopomorskiego 
pt. „Impresje zachodniopomorskie”. 
Na konkurs wpłynęło 53 prace w czterech kategoriach.

Zgodnie z regulaminem Jury przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX otrzymał Łukasz Ciołek uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku

W kategorii MALARSTWO nagrodę otrzymała Flora Marteniak uczennica Szkoły Podstawowej nr 42 im. Stefanii Sempołowskiej w Szczecinie

W kategorii RYSUNEK nagrodę otrzymała Julia Skubiszak uczennica Szkoły Podstawowej nr 35 im. Jana Pawła II w Szczecinie (z oddziałami gimnazjum nr 12)

W kategorii GRAFIKA nagrodę otrzymała Hanna Kowalewska uczennica Szkoły Podstawowej nr 33/gimnazjum nr 7 im. Sybiraków w Szczecinie. Tytuł pracy: „ Magnoliowe westchnienie Gryfa”.

W kategorii FOTOGRAFIA nagrodę otrzymała Alicja Stępniak uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierzwnicy

Ponadto Jury wyróżniło prace następujących uczniów:

W kategorii FOTOGRAFIA wyróżnienie otrzymała Julia Skubiszak uczennica Szkoły Podstawowej nr 35 im. Jana Pawła II w Szczecinie/ gimnazjum nr 12

W kategorii MALARSTWO wyróżnienia otrzymali:

Julia Czapla uczennica Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 42 im. św. Stanisława Kostki w SzczecinieZuzanna Woźna uczennica Szkoły Podstawowej w PrzecławiuJulia Kręgiel uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 z oddziałami gimnazjalnymi w Świnoujściu


Wręczenie nagród odbędzie się podczas wystawy pokonkursowej w tymczasowej siedzibie Liceum Plastycznego w Szczecinie przy ul. Grodzkiej 50, dnia 25 maja 2018 r. 
o godz. 12.00.
Serdecznie zapraszamy.
Gratulujemy wszystkim laureatom, uczestnikom i nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu.Komisarz konkursu: mgr Krzysztof Krzywiński


Otwarcie wystawy Dyplom 2018

2018-04-23
W ramach obchodów DNI OTWARTYCH SZKOŁY, w piątek 20 kwietnia o godzinie 16.00, odbyło się otwarcie wystawy prac dyplomowych tegorocznych absolwentów.
Prezentowana wystawa oprócz prac z zakresu specjalizacji: projektowanie graficzne, techniki druku artystycznego, snycerstwo, renowacja mebli i wyrobów snycerskich obejmuje również ekspozycję prac końcowych z wybranych przez każdego ucznia dwóch przedmiotów artystycznych: rysunku i malarstwa lub rysunku i rzeźby.
Jak co roku wernisażowi wystawy towarzyszyło także rozstrzygnięcie najważniejszych konkursów szkolnych.
Spośród prac, które otrzymały ocenę celującą w części praktycznej egzaminu dyplomowego,
jury przyznało nagrodę za „Najlepszy Dyplom 2018”:

- w kategorii projektowanie graficzne Ewie Burdzie za pracę p.t. Opracowanie graficzne
książki obrazowej „ Dziwadlica" z autorskim tekstem.
Prowadzący: Jolanta Podwalska oraz Remigiusz Kostera

- w kategorii techniki druku artystycznego Klaudii Bogackiej za pracę p.t. Pejzaż miejski - architektura. Cykl grafik.
Prowadzący: Ryszard Szymański oraz Remigiusz Kostera

- w kategorii snycerstwo Wiktorowi Krajcerowi za pracę p.t. Rzeźba ukryta w bryle materiału wykonana z zastosowaniem łączenia różnych gatunków drewna.
Prowadzący: Iwona Suchorska - Patyk oraz Edward Rogalski.

Tytułem Absolwenta Roku 2018 uhonorowano Ewę Burdę, która w trakcie nauki w szkole wykazała się szczególnymi osiągnięciami artystycznymi i wynikami w nauce.
Po raz pierwszy wręczono także nagrodę ufundowaną przez firmę Talens. Decyzją jury „ Talens Roku” za najlepszy Mały Dyplom w zakresie malarstwa otrzymał Mateusz Wojtynka.

W imieniu tegorocznych dyplomantów zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzania szkolnej galerii w której zobaczyć można:
- do 11 maja wystawę prac dyplomowych,
- do 17 maja wystawę prac końcowych z rysunku, malarstwa i rzeźby.


"Magia ceramicznego pieca"- projekt trójstronny "Polska - Białoruś - Niemcy"

2018-04-16
W dniach 4 - 11 kwietnia 2018 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszym Liceum grupę młodzieży z Niemiec z Oberschule Augsburg oraz z Białorusi z artystycznego coledżu w Małodecznej. Jest to kontynuacja projektu trójstronnego "Polska - Białoruś - Niemcy", zapoczątkowanego w październiku 2017 r. w miasteczku Obersleischeim koło Augsburga. Spotkanie pod hasłem "Magia ceramicznego pieca" miało na celu poznanie warsztatu pracy ceramika, wykonanie szkliwionych i angobowanych naczyń z kamionki oraz zorganizowanie wspólnej wystawy. Plan przewidział również zwiedzanie ciekawych miejsc Szczecina i okolic. Odwiedziliśmy min. Fabrykę Porcelany w Chodzieży, zwiedziliśmy szczecińską Filharmonię, Cerkiew oraz Katedrę. Projekt mógł odbyć się dzięki pomocy: Makroregionowi Pomerania, Urzędowi Miasta Szczecin, Stowarzyszeniu "Kamienica Loitzów oraz Pani Dorocie Kaweckiej i Stowarzyszeniu "Sięgajcie gwiazd". Serdecznie dziękujemy. Następne spotkanie międzynarodowej grupy odbędzie się w sierpniu na Białorusi.


Dzień otwarty w Liceum Plastycznym 20.04.2018

2018-04-15


Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Liceum Plastycznego w Szczecinie zapraszają serdecznie na Dzień Otwarty, który odbędzie się w piątek 20 kwietnia w godz. 9.oo – 18.oo, 
w tymczasowej siedzibie liceum przy ul. Grodzkiej 50. W programie zwiedzanie pracowni artystycznych, warsztaty artystyczne oraz kiermasz prac uczniów.

Program szczegółowy:
9.oo – 15.oo

Prezentacja pracowni oficyny grafiki warsztatowej oraz prac uczniów.
9.oo – 15.oo

Prezentacja pracowni malarskiej oraz prac uczniów. Mini warsztaty rysunkowe i malarskie.
10.oo – 13.3o

Prezentacja pracowni renowacji oraz pracowni snycerstwa.
10.oo – 15.oo

Prezentacja pracowni rzeźby. Warsztaty rzeźbiarskie - modelowanie w glinie.
9.oo – 18.oo

Zapraszamy na kiermasz prac uczniów w holu szkoły.
12 Biennale Grafiki Uczniów Średnich Szkół Plastycznych - protokół jury

2018-04-14


09 kwietnia odbył się przegląd prac nadesłanych na szczeciński konkurs graficzny, oto protokół sporządzony po przeglądzie i obradach Jury:
Sprostowanie.
Przepraszamy bardzo za błąd w protokóle sporządzonym po przeglądzie prac nadesłanych na XII BIENNALE GRAFIKI w Szczecinie. Sylwester Kluszczyński jest uczniem ZSP w Bydgoszczy.


Wystawa prac dyplomowych 2018

2018-03-29
Artur Sawczuk dyrektor Liceum Plastycznego w Szczecinie ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy Dyplom 2018 - wernisaż odbędzie się 20 kwietnia o godz. 16:00 ul. Grodzka 50


Finał akcji charytatywnej „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości - Szczecińskie Szkoły Potrzebującym”

2018-03-23


W dniu 19 marca uczennice Liceum Plastycznego wzięły udział w uroczystej gali finałowej akcji Iskierka radości. Zakończenie 17-ej już edycji akcji miało miejsce w Teatrze Współczesnym i zostało uświetnione występami zespołów muzycznych i tanecznych ze Szczecina.
W trakcie finału organizatorzy podsumowali wyniki akcji i podziękowali dyrektorom
i koordynatorom szkół oraz przedszkoli biorących udział w zbiórkach iskierki na rzecz osób najbardziej potrzebującym.
Akcja zakończyła się rekordową zbiórką pieniędzy m.in. w galerii Kaskada oraz materiałów papierniczych i środków czystości. Liceum Plastyczne przekazało zebrane artykuły do Domu Opieki Dziennej dla Dzieci w Stołczynie.
W gali finałowej naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy pierwszej: Anna Ostafijczyk,
Maja Ostrowska , Weronika Rucińska wraz z koordynatorką akcji Agnieszką Kostera-Zaleską.
Wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy włączyli się w akcję iskierki serdecznie dziękujemy!
Koordynatorzy akcji Agnieszka Kostera-Zaleska, Remigiusz Kostera.
Warsztaty street-artu w Akademii Sztuki

2018-03-22
Pracownia street-artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów szczecińskiej Akademii Sztuki to jedyną tego typu pracownia. w Polsce. Jej szefem i autorem programu jest dr Mariusz Waras. W poniedziałek 19 marca poprowadził warsztaty street - artu dla uczniów klasy IV Liceum Plastycznego. Znakomity, merytoryczny wykład i dokumentacja dziesiątek prac realizowanych przez tego wybitnego artystę na całym świecie uzupełniona była zajęciami praktycznymi pt „Kamuflaż”.
Zajęcia są początkiem cyklu warsztatów z udziałem uczniów szczecińskiego LP.
M. Biernacki


70 lat Liceum Plastycznego w Szczecinie

2018-03-16


"70 lat temu, w roku 1948 powołane zostało Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. 17-20 października 2018r spotykamy się na uroczystościach jubileuszowych. W programie: spektakl teatralny, niepublikowane dotąd filmy dokumentalne, wykłady, wystawy absolwentów i byłych pedagogów, wystawy obecnych nauczycieli i prezentacja prac obecnie uczących się adeptów sztuk plastycznych, a 20 października o godz. 14.00 Gala w najpiękniejszej sali Szczecina i wieczorne spotkanie absolwentów. Szczegóły wkrótce"
Warsztaty street-artu

2018-03-13
W poniedziałek 19 marca w godzinach 8 : 30 do 12 : 30 na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki odbędą się warsztaty malarskie dla kl IV a. Zajęcia te są początkiem cyklu spotkań i warsztatów organizowanych wspólnie z Zakładem Malarstwa WMiNW, których celem są przedstawienie oferty edukacyjnej dla uczniów Liceum Plastycznego, prezentacja programów pracowni, możliwości realizacji artystycznych w zakresie różnych specjalizacji malarskich. Oprócz zajęć warsztatowych można będzie zapoznać się z teoretycznym i praktycznym funkcjonowaniem Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów i jego zapleczem techniczno - naukowym.
Poniedziałkowe warsztaty pod hasłem „Kamuflaż” poprowadzi dr Mariusz Waras, jeden z najwybitniejszych polskich artystów street - artu.
Koordynatorem warsztatów jest mgr Michał Biernacki.
Wyjście na warsztaty o godz 8 :10 z gmachu LP , Grodzka 50.

Lista uczniów biorących udział w warsztatach:
Anna Bątkowska, Ewa Burda, Aleksandra Kołodziejska, Klaudia Piech, Grzegorz Komarec, Gracjan Rożek, Anastazja Olczyk, Alicja Żurawska, Kacper Szczepkowski, Marta Sara Bajer, Klaudia Bogacka, Kinga Brotoń, Aleksandra Filozof, Jakub Markuszewski, Maja Turkowska, Tomasz Wróblewski
Mariusz Waras, Pracownia Obrazu i Street Artu, Katedra Malarstwa
Wydział Malarstwa i Nowych Mediów, Akademii Sztuki w Szczecinie

Ur. 1978 w Gdyni. Dyplom w 2004 roku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2008 do 2014 roku, asystent w dyplomowej pracowni malarstwa prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego, w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2013, prowadzący pracownie projektowania graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów ASP Gdańsk. W 2013 obronił pracę doktorską na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk. Od 2014 asystent w dyplomowej pracowni malarstwa prof. Henryka Cześnika. Od 2015 adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.
Malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator, posługujący się głównie techniką szablonu, twórca instalacji, kurator i podróżnik. W dorobku posiada kilkaset murali w ramach projektu „m-city”, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, kilkanaście indywidualnych w 40 krajach. Kurator galerii billboardowej 238x504 w Gdyni. Jeden z trzech kuratorów cyklu wystaw prezentujących polską sztukę ulicy. Od samego początku twórczości fascynuje go miasto i sztuka miejska. Do jego realizacji zaliczają się zarówno małe formy plakatowe, jaki i wielkoformatowe murale często przekraczające kilkaset metrów kwadratowych.Odeszła od nas Pani Ewa August, wieloletnia nauczycielka języka polskiego i etyki

2018-03-03
„Cóż my wiemy o śmierci? Że jest przepływaniem istnienia w nieistnienie; że jest wielkim doświadczeniem samotności; że jest związana z absurdalnym bólem; że przenika nas niewysłowioną trwogą. No i – że jest wszędzie. Ta śmierć jest wszędzie: obok nas i w nas.
Myśmy łupina tylko i listowie.
A wielka śmierć, którą ma każdy w sobie,
to jest ów owoc, o który zabiega
wszelki byt.”
Ks. Prof. Józef Tischner, „Nadzieja czeka na słowo”.

Z ogromnym żalem informuję, iż w dniu 28 lutego br odeszła od nas Pani Ewa August, wieloletnia nauczycielka języka polskiego i etyki, wielokrotna wychowawczyni, uhonorowana za swą pracę Medalem Komisji Edukacji Narodowej, ale przede wszystkim nasza koleżanka, opiekunka kilku pokoleń nauczycieli, nasza mentorka będąca głosem rozsądku i dająca nadzieję wszystkim zagubionym,
Pani Ewa August pracę w szczecińskim Liceum Plastycznym rozpoczęła dn.01. września 1979r., tuż po ukończeniu studiów magisterskich w zakresie filologii polskiej. Związała z naszą szkołą całą swoją, blisko czterdziestoletnią karierę zawodową. Pracę z młodzieżą zawsze traktowała jako misję i powołanie. Realizowała się będąc opiekunką samorządu uczniowskiego, zorganizowała redakcję pisma szkolnego „Atelier”, prowadziła szkolny kabaret- wielu z nas pewnie pamięta wysmakowane i zabawne skecze prezentowane podczas uroczystości jubileuszowych z okazji kolejnych leci „Plastyka”. Nieustannie podnosiła swoje kwalifikacje m.in. kończąc studia podyplomowe w zakresie dwóch specjalizacji, uzyskując II stopien specjalizacji zawodowej, a także stopień nauczyciela dyplomowanego. W pełni oddana życiu szkoły, za co nagradzali Ją kolejni dyrektorzy, Jej zaangażowanie doceniał również Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie przyznając nagrody I i II stopnia, w roku 2013 „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli” Pani August otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Najważniejszą dla Niej nagrodą- tą niewyczekiwaną, ale najcenniejszą z wszystkich, była wdzięczność i szacunek kilku pokoleń wychowanków.
Cześć Jej Pamięci!

Artur Sawczuk


KONKURS „ SUDOKU”

2018-03-02


Dnia 14.02.2018r. w Liceum Plastycznym odbył się szkolny konkurs „Sudoku” zorganizowany przez nauczyciela matematyki mgr Krystynę Ćwiklińską.
Wygrała uczennica Paulina Komodzińska z kl.III B i reprezentowała naszą szkołę w XIII edycji Zachodniopomorskiego Konkursu „ Sudoku” w Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Konkurs odbył się 20.02.2018r. pod patronatem
Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia
Nauczycieli i mecenatem Prezydenta Miasta Szczecin.
W konkursie uczestniczyły szkoły podstawowe i ponadpodstawowe ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Paulina Komodzińska zajęła III miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.Ważny Komunikat: Zmiana terminu nadsyłania prac na 12 Biennale Grafiki Uczniów Średnich Szkół Plastycznych

2018-02-28

UWAGA WAŻNY KOMUNIKAT! - ZMIANA TERMINU NADSYŁANIA PRAC


W związku z pracami remontowymi prowadzonymi w Liceum Plastycznym w Szczecinie termin nadsyłania prac na 12 Biennale Grafiki Uczniów Średnich Szkół Plastycznych zostaje przedłużony do 30 marca 2018r.
Posiedzenie Jury odbędzie się w dniu 09.04.2018 r.

Prace, które jeszcze nie zostały wysłane, prosimy adresować: 70-543 Szczecin, ul. Grodzka 50.

Sekretarz Jury (-) Ryszard Szymański

Regulamin i Karta Zgłoszenia

pobierz


"Estetyka Futuryzmu" - wernisaż wystawy Karoliny Krywult

2018-02-19
Serdecznie zapraszam na wernisaż mojej wystawy o tematyce makijażu artystycznego, który odbędzie się 22 lutego (czwartek) o godzinie 17.00.

Karolina Krywult


 
Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi
70-543 Szczecin, ul. Kurkowa 1
tel: sekretariat : 91/488-13-14
e-mail : lpszczecin@gmail.comCopyright © 2008 - 2016 Liceum Plastyczne w Szczecinie